logo

SLOVENSKÁ KOMORA ZUBNÝCH LEKÁROV

Colgate

Mesiac zdravých zubovMesiac zdravých zubov

Ochorenia ďasien

Už niekoľko hodín po vyčistení zubov sa na ich povrchu vytvára bakteriálna vrstva, ktorá sa nazýva zubný mikrobiálny povlak.

Zubný povlak je takmer neviditeľná vrstva obsahujúca škodlivé baktérie. Povlak sa usadzuje na zuboch predovšetkým v oblastiach, ktoré sa ťažko čistia, napríklad na zubnom krčku a v ryhách na žuvacích plochách. Zubný povlak je príčinou mnohých ochorení ústnej dutiny, napr. spôsobuje zubný kaz a ochorenie ďasien.

Ochorenie ďasien

Baktérie povlaku vytvárajú množstvo látok, ktoré negatívne pôsobia na ďasná a parodont. Dospelí vo veku nad 40 rokov prichádzajú o zuby viac pre ochorenie parodontu ako pre zubný kaz. Ochorenie začína už v mladom veku drobným bodovitým krvácaním, ktoré pacient pozoruje pri čistení zubov. Toto je prejavom chronického zápalu ďasien. Neskôr dochádza ku zmene zafarbenia − z ružovej po červenú rôznej intenzity a k opuchu − zväčšeniu ďasna. Baktérie a produkty ich metabolizmu poškodzujú úpon ďasna o zub a dochádza ku prestupu zápalu na kostné lôžko a parodontálne väzy, ktorých úlohou je fi xovať zub v kostnom lôžku. Toto ochorenie označujeme ako parodontitída a ak sa tento stav nelieči, dochádza ku kývavosti zubov a k ich predčasnej strate.

Zdravé ďasná

Zdravé ďasná

Zdravé ďasná sú ružové a nekrvácajú. Ďasná tesne obopínajú zuby.

Gingivitída/Zápal ďasien

Gingivitída/zápal ďasien

Ďasná sú mierne zapálené, môžu byť červené a opuchnuté a počas čistenia zubov môžu aj krvácať.

Parodontitida

Parodontitida

Ďasná sa oddeľujú a odchlopujú od zubov, čo umožňuje povlaku usadzovať sa na koreňoch a závesnom aparáte.

Rozvinutá parodontitida

Rozvinutá parodontitida

Závesný aparát a kosť sú poškodené. Bez správnej liečby to môže vesť až k uvoľneniu zuba a nakoniec k jeho strate.